Domů - Afrika - Asie - Austrálie - Evropa - Jižní Amerika - Severní Amerika

Jihoafrická republika - fórum cestovatelů

Jihoafrická republika je velmi zajímavým místem k návštěvě a mnozí zde proto již byli. Jaké jsou jejich zkušenosti a zážitky? To se dozvíte zde - na straně Jihoafrická republika: diskusní fórum, zkušenosti, zážitky, tipy, názory, problémy... Pokud můžete, přidejte své zážitky a zkušenosti i vy. Pomozte tak dalším lidem.

Jihoafrická republika - fórum cestovatelů

Jihoafrická republika: vlajka
 Jihoafrická republika - podrobné informace najdete zde

Pokud chcete ve fóru vidět příspěvky cestovatelů, kteří hovoří jiným jazykem, přepněte prosím přepínačem vpravo nahoře jazyk této stránky. Jazyk lze kdykoli přepnout zpět.
Bezpečnost v JAR
Před nedávnem se z JAR vrátili známí a tak se moje první otázka zaměřila na bezpečnost, o které kolují drsné příběhy (slyšel jsem, že bílá střední třída masivně investuje do zabezpečení svých domů a jako turista musíte třikrát zvážit, zda opravdu chcete jít do centra města s fotoapaátem na krku). Známí se městům vyhnuli a projeli jen vybrané národní parky (pronajatými auty). Jejich závěr byl: Příjemná, bezpečná země se spoustou přátelských lidí. Což ovšem zamozřejmě nic neříká o těch městech.
autor: Tommy | vloženo: 27. 06. 2008, 21:28:44 | odpověz 

Vložte svůj názor
Jméno:
E-mail:
Titulek:
>> Nevkládejte prosím html tagy. Budou nefunkční. <<


Opište prosím 4 číslice z obrázku:

Pravidla

Vkládejte prosím pouze přípěvky, které mohou být zajímavé pro ostatní čtenáře. Vítané jsou především vaše vlastní zkušenosti týkající se tématu Jihoafrická republika, vaše hodnocení různých míst, tipy, kam se podívat. Ostatním určitě pomůže, pokud zmíníte i případné problémy a jejich řešení i to, jak vaše dovolená probíhala. Zachovávejte prosím pravidla slušnosti a berte ohled na ostatní čtenáře. Prosíme, nevkládejte spam. Bude smazán.

Jihoafrická republika na internetu

Při hledání dalších informací na internetu vám může pomoci několik jednoduchých rad. Především myslete na to, že Jihoafrická republika může mít v různých jazycích různé názvy - třeba South African Republic, Südafrikanische Republik, La république sud-africaine, República sudafricana. Tyto názvy můžete použít při zadávání do vyhledávače. Je vhodné také upřesnit, jaké informace vlastně o zemi hledáte. Pokud vás například zajímá jedno ze známých míst, zadejte do vyhledávače i jeho jméno. A opět můžete zadat i jeho další názvy. A pokud vás zajímá třeba historie místa, přidejte k jeho názvu slovo historie.

Co říkají ostatní

Republika Jižní Afrika je jedním z největších afrických států. Nachází se na jihu tohoto světadílu. Sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na na severu, Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území se nalézá samostatné království Lesotho. Obdobně jako několik jiných afrických zemí má i JAR velice dlouhou historii lidského osídlení. Podle archeologických nálezů se na území JAR vyskytoval již australopithecus před třemi miliony let, dále pak člověk zručný, člověk vzpřímený a člověk rozumný. Před příchodem Evropanů na území dnešní JAR žili Křováci, Khoinové a později také kmeny bantu. V roce 1487 doplul k břehům dnešního Kapska portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz. Prvními evropskými osadníky se v oblasti však byli až Holanďané (Búrové) v 17. století a později i francouzští Hugenoti a Němci. V 19. století byli Búrové vytlačeni dále do vnitrozemí, kde založili vlastní státní celky Natal, Transvaal a Oranžský svobodný stát. V první búrské válce (1880 - 1881) byli Britové poraženi. Konečné ovládnutí oblasti Brity přišlo až po druhé búrské válce (1899 - 1902). 31. května 1910 byly všechny provincie sloučeny v Jihoafrickou unii, která získala statut dominia. Významným přelomem ve vývoji Jihoafrické unie byla rozsáhlá industrializace spojená s objevením ložisek diamantů v Kimberley a zlata ve Witwatersrandu v Transvaalu. Rozvoj průmyslu byl navíc umocněn v době světové hospodářské krize 30. let díky vysokým cenám zlata a diamantů. Hospodářský růst trval nepřetržitě až do druhé poloviny 20. století. Tento pozitivní vývoj však byl příkrém rozporu s trendy vývoje politického.
Wikipedia

Holandští obchodníci se vylodili na jižním pobřeží současné Jihoafrické republiky v roce 1652 a zřídili zde přestupní bod na cestě koření mezi Holandskem a Východem - a tak vzniklo Kapské město. Poté, co Britové získali v roce 1806 oblast mysu Dobré naděje, mnozí holandští osadníci (Boerové) zamířili na sever, aby si našli vlastní zemi. Objevy diamantů (1867) a zlata (1886) znamenaly boahtství a imigraci i zotročování původních obyvatel. Boerové odolávali britským nájezdům, ale byli poraženi v tzv. Boerské válce (1899-1902); nicméně Britové a Afrikánci (jak jsou Boerové známi) vládli společně pod vlajkou Jihoafrické Unie. V roce 1948 Národní strana (National Party) vyhrála ve volbách a zavedla politiku aparteidu - separátního vývoje ras. První multirasové volby v roce 1994 přinesly konec aparteidu a začátek vlády černé většiny.
CIA The World Factbook
©MapsGuides.com 2008 - 2024
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla webu