Domů - Afrika - Asie - Austrálie - Evropa - Jižní Amerika - Severní Amerika

Severní Amerika - průvodce, knihy, bedekry

Žádný průvodce, jehož objektem zájmu je Severní Amerika, nemůže pokrýt vše. Přesto vám dobrý průvodce může pomoci v orientaci - ve výběru těch nejlepších míst k vidění i způsobů, jak se k těmto místům dostat. Zde vám nabízíme jak zajímavé knihy, tak odkazy na důležité informace. A další budou postupně přibývat.

Severní Amerika - užitečné informace

Severní Amerika - průvodce a informace

Knižní průvodce, které by se vám mohly hodit na cestu. Za velmi výhodné ceny, v anglickém jazyce, s možností poslání kamkoli do světa.

Severní Amerika - další informace na cestu

Na tomto místě vám postupně přinášíme odkazy na další informace, které byste měli před svou cestou vědět.

Severní Amerika - další knižní průvodce

Nejhezčí výlety

Cíle zájezdů

S organizovanými zájezdy se zde dostanete na řadu míst. Pro lepší orientaci vám zde předkládáme výběr toho nejzajímavějšího, co je zde k vidění.Je ovšem nutno dodat, že vzledem k velikosti "hřiště" jménem Severní Amerika, jde samozřejmě jen o velmi nezávazné tipy.

Co říkají ostatní

Severní Amerika je kontinent na severní zemské polokouli a hlavně západní polokouli. Na severu je ohraničen Severním ledovým oceánem, na východě Atlantským oceánem, na jihovýchodě Karibským mořem a na jihu a na západě Pacifickým oceánem. Jižní Amerika leží na jihovýchodě, propojená se Severní Amerikou Panamskou šíjí. Zabírá plochu asi 24 490 000 km², což je asi 4,8% povrchu planety. V říjnu 2006 byla její populace odhadnuta asi na 514 600 000 obyvatel. Je to po Asii a Africe třetí největší kontinent, a v počtu obyvatel je po Asii, Africe a Evropě čtvrtý. Převažující jazyky v Severní Americe jsou angličtina, španělština a francouzština. Termín angloamerický je používán pro anglicky mluvící země Ameriky: jmenovitě Spojené státy a Kanada (kde jsou oficiální zároveň angličtina a francouzština), ale také někdy Belize a části Karibiku (Bahamy, Barbados, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Grenada, Trinidad a Tobago, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Dominika, Jamajka a britská zámořská území). Francouzský jazyk hrál v Severní Americe historicky důležitou roli a ponechává si v některých regionech značnou přítomnost. Kanada je oficiálně dvoujazyčná; francouzština je oficiální jazyk kanadské provincie Québec a je spolu s angličtinou oficiální v provincii Nový Brunšvik. Další francouzsky mluvící oblast je např. také stát Louisiana, kde je též oficiálním jazykem. Sociálně a kulturně Severní Amerika představuje dobře definovaný celek. Kanada a Spojené státy sdílejí kulturu a podobné tradice jako výsledek toho, že obě země jsou bývalé britské kolonie. Kvůli silným ekonomickým a historickým vazbám se mezi těmito dvěma národy vyvinul společný kulturní a ekonomický trh. Španělsky mluvící část Severní Ameriky sdílí společnou minulost s dřívějšími španělskými koloniemi. Finančně jsou Kanada a Spojené státy nejbohatšími a nejvyvinutějšími národy na kontinentu; země Střední Ameriky a Karibiku jsou rozvinuté mnohem méně, zatímco Mexiko – nově industrializovaná země – leží mezi těmito dvěma extrémy. Nejdůležitějšími obchodními bloky jsou Karibské společenství (CARICOM), Severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA) a nedávno podepsaná Středoamerická zóna volného obchodu (DR-CAFTA) – poslední z nich je příklad ekonomické integrace vyhledávaný národy tohoto podregionu jako cesta ke zlepšení jejich finančního stavu.
Wikipedia
©MapsGuides.com 2008 - 2024
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla webu