Domů - Afrika - Asie - Austrálie - Evropa - Jižní Amerika - Severní Amerika Facebook Twitter  

Irsko - průvodce turisty na dovolenou

Irsko je země, která určitě stojí za vaši návštěvu. Její kulturní památky i nádherná příroda jsou zárukou, že zde při cestování strávíte mnoho úžasných chvil. Irsko je zemí, kam s můžete vydat jak sami, tak v rámci mnohých turistických zájezdů. Zde najdete užitečné informace o cestování po této zemi: ceny, ubytování, itineráře, statistiky a další.

Irsko - ta nejhezčí místa k vidění

Irsko Irsko je poměrně malou zemí. Přesto je obtížné vybrat ta nejhezčí místa, protože bychom neradi, aby se zapomnělo na ta ostatní. I tak jsme se o to pokusili:
 • Dublin (hlavní město - hrad + výborné hospody + zajímavá architektura)
 • Cork City (univerzitní město + historická místa + hospody + festivaly)
 • Connemara Peninsula - údolí + kopce + Atlantský oceán
 • Brú na Boinne - neolitický ​​komplex - World Heritage Site
 • Galway City - živé město
 • Rock of Cashel - starobylá pevnost
 • Cliffs of Moher - útesy nad Atlantským oceánem

Irsko - užitečné informace

Náboženství:
~ Římsko-katolické: 87 %
~ jiné: 7 %
~ neurčené: 2 %
~ žádné: 4 %
Náboženství - Irsko
Irsko: vlajkaHlavní město: Dublin
Rozloha: 70 273 km2
Počet obyvatel: 4 723 200
Měna: euro, EUR, €
Jazyk: irština, angličtina
Časová zóna: GMT0 (GMT = Londýn)
Mezinárodní telefonní předčíslí: +353
Systém mobilních sítí: GSM 900/1800
Měrný systém: metrický
Běžné jazyky: pouze Angličtina
Vážná rizika při cestování: žádné
Napětí v elektrické síti: 230 V
Elektrická zásuvka:
Elektrická zásuvka - Irsko

Irsko - fórum cestovatelů

  Dublin
Z Irska jsem byl bohužel jen v Dublinu, ale i tak to bylo super. Hospůdky v části Temple Bar rozhodně stojí nejen za vidění, ale i za návštěvu. Překvapilo mě, jak dobře se leckde i vaří. To jsem od Irska vlastně ani nečekal....
  Just Brú na Bóine
If just for Brú na Bóine you just must see Ireland. It is a wonderful place! Loved it so much!...

Irsko - mapa a oblíbené trasy

Irsko - mapa
Trasa 1: Dublin (hlavní město - hrad + výborné hospody + zajímavá architektura) - památky + kultura - dnů: 2, Brú na Boinne - neolitický ​​komplex - World Heritage Site - památky - dnů: 1
Trasa 2: Dublin (hlavní město - hrad + výborné hospody + zajímavá architektura) - památky + kultura - dnů: 3, Rock of Cashel - starobylá pevnost - památkyCork City (univerzitní město + historická místa + hospody + festivaly) - relaxace
Trasa 3: Dublin (hlavní město - hrad + výborné hospody + zajímavá architektura) - památky + kultura - dnů: 3, Galway City - živé město - relaxace - dnů: 1, Cliffs of Moher - útesy nad Atlantským oceánem - turistika - dnů: 1, Connemara Peninsula - údolí + kopce + Atlantský oceán - turistika - dnů: 3
Trasa 4: libovolná kombinace uvedených tras

Ceny ubytování a stravování

Prices symbol
 • Levné ubytování: $20
 • Střední ubytování: $80
 • Drahé ubytování: $600
 • Levné jídlo: $4
 • Střední jídlo: $15
 • Drahé jídlo: $50
Ceny jsou za 1 osobu (a 1 jídlo nebo 1noc) a jsou uvedeny amerických dolarech.
Levné jídlo bývá možné v některých zemích koupit na ulici nebo ve fast foodech. Střední jídlo v běžných restauracích, drahé v těch dražších. V cenách jídla i ubytování jsou pominuty extrémy - například luxusní apartmány ve špičkových hotelích. (Ceny se zpravidla výrazně liší podle místa a sezóny. V hlavní sezóně může být v hlavních turistických destinacích nejlevnější ubytování nedostupné.)

Irsko na internetu

Při hledání dalších informací na internetu vám může pomoci několik jednoduchých rad. Především myslete na to, že Irsko může mít v různých jazycích různé názvy - třeba Ireland, Irland, Irlande, Irlanda. Tyto názvy můžete použít při zadávání do vyhledávače. Je vhodné také upřesnit, jaké informace vlastně o zemi hledáte. Pokud vás například zajímá jedno ze známých míst, zadejte do vyhledávače i jeho jméno. A opět můžete zadat i jeho další názvy. A pokud vás zajímá třeba historie místa, přidejte k jeho názvu slovo historie.

Co říkají ostatní

Irsko je stát v severozápadní Evropě, zaujímající zhruba pět šestin povrchu stejnojmenného ostrova. Irsko sousedí na severu s částí Spojeného království – Severním Irskem. Jeho břehy omývá na západě Atlantský oceán, na východě Irské moře, na jihovýchodě Svatojiřský průliv a na jihu Keltské moře. Irsko je unitární parlamentní republika v čele s prezidentem. Samostatné Irsko je výsledek mnoholetého boje za nezávislost na Spojeném království. 29. prosince 1937 se Irsko stalo nástupcem Irského svobodného státu, jenž byl založen 6. prosince 1922. Irsko bývalo jedním z nejchudších států západní Evropy a mělo vysokou míru emigrace. V 50. letech 20. století byla zavedena ekonomie protekcionismu a Irsko se v roce 1973 připojilo k Evropskému společenství (současné Evropské unii).
Wikipedia

Keltské kmeny dorazily na ostrov mezi 600-150 př. n.l Invaze Seveřanů, která začala v pozdním 8. století nakonec skončila, když král Brian Boru porazil Dány v roce 1014. Anglické invaze začala v 12. století a následovalo více než sedm století anglo-irských bojů s divokými povstáními a tvrdými represemi. Nepodařená rebelie z Velikonočního pondělí roku 1916 odpálila několikaletou partyzánskou válku, která v roce 1921 vyústila v nezávislost od Velké Británie pro 26 jižních krajů; Šest severních (Ulster) hrabství zůstalo součástí Spojeného království. V roce 1949 se Irsko stáhlo z britského Commonwealthu; k Evropskému společenství se přidalo v roce 1973. V roce 2006 irská a britská vlády podepsaly a začaly provádět tzv. St. Andrews dohodu.
CIA The World Factbook
©MapsGuides.com 2008 - 2023
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla webu